امام صادق علیه‌السلام درباره شرافت سرزمین کربلا سخنان بسیاری گفته‌اند و به بیان این شرافت و برتری پرداخته اند.

از جمله آن‌ها روایات زیر است:

امام صادق (ع) فرمودند: «خداوند تبارک و تعالى برخى از زمین‌ها و آب‏‌ها را بر بعضى دیگر تفضیل و برترى داد، پاره‌‏اى تفاخر و تکبّر نموده و تعدادى از آن‌ها ستم و تعدى نمودند از این رو آب و زمینی نماند مگر آنکه مورد عقاب الهى قرار گرفت زیرا تواضع و فروتنى در مقابل خدا را ترک کردند حتّى خداوند متعال مشرکین را بر کعبه مسلّط کرد و به زمزم آبى شور وارد نمود تا طعمش فاسد گردید.

ولى زمین کربلا و آب فرات اولین زمین و اولین آبى هستند که خداوند متعال مقدّس و پاکیزه‌شان نمود و برکت به آن‌ها داد و سپس به آن زمین فرمود:

سخن بگو به آنچه خدا تو را به آن فضیلت داده است، مگر اینگونه نبوده که برخی زمین‏‌ها و آب‏‌ها را بر برخى دیگر تفاخر و تکبّر نمودند؟! زمین کربلا عرضه داشت: من زمین خدا بوده که من را مقدّس و مبارک آفرید، شفا را در تربت و آب من قرار داد، هیچ فخرى نکرده بلکه در مقابل آن کس که این فضیلت را به من داده فروتن و ذلیل هستم، چنانچه بر زمین‌‏هاى پست‌تر از خود نیز فخر نمى‏‌کنم؛ بلکه خدا را شکر و سپاس مى‏‌کنم پس خداوند متعال بواسطه حسین (ع) و اصحابش آن سرزمین را مورد اکرام قرار داد و در تواضع و فروتنى و شکرش افزود. سپس حضرت ابوعبداللَّه (ع) فرمودند:

کسى که براى خدا تواضع و فروتنى کند حق تعالى او را بلند کند و کسى که تکبّر نماید وى را پست و ذلیل خواهد نمود.

در جای دیگر ایشان می فرمایند: «موضع قبر حسین (ع) باغى مرتفع بود از باغهاى مرتفع بهشت.»

 امام می گویند به راستى که خدا کربلا را حرم امن و بابرکت قرار داد پیش از آن‌که مکه را حرم قرار دهد.

ایشان در تفسیر آیه «فَلَمَّا أَتاها نُودِیَ مِنْ شاطِئِ «الْوادِ الْأَیْمَنِ» فِی «الْبُقْعَهِ الْمُبارَکَهِ» مِنَ الشَّجَرَهِ أَنْ یا مُوسى‏ إِنِّی أَنَا اللَّهُ رَبُّ الْعالَمینَ» فرمودند آن «ساحل وادى ایمن» فرات است و «بارگاه با برکت» نیز کربلا است.

امام صادق (ع): کربلا را زیارت کنید و این کار را ادامه دهید، چرا که کربلا بهترین فرزندان پیامبران را در آغوش خویش گرفته است

در خود خاک کربلا هم اثراتی هست که ایشان بیان کردند و شیعیان را نسبت به این اثرات آگاهی دادند.
حضرت می‌فرمودند کام کودکانتان را با تربت حسین (ع) بردارید چرا که خاک کربلا فرزندانتان را بیمه مى‌‏کند.
همچنین فرمودند: شفاى هر دردى در تربت قبر حسین (ع) است و همان است که بزرگترین داروست.

همچین امام جعفر صادق (ع) در رابطه با سجده بر تربت امام حسین (ع) فرمودند:
سجده بر تربت حسین (ع) حجاب‌هاى هفتگانه را پاره مى‌‏کند.سجده بر تربت قبر حسین (ع) تا زمین هفتم را نور باران مى‌‏کند و کسى که تسبیحى از خاک مرقد حسین (ع) را با خود داشته باشد، تسبیح‌گوى حق محسوب مى‌‏شود، اگر چه با آن تسبیح هم نگوید.

 نقل شده است سیره حضرت امام صادق (ع) چنین بود که جز بر تربت حسین (ع) به خاک دیگرى سجده نمى‌‏کرد و این کار را از سر خشوع و خضوع براى خدا انجام می‌داد.

ایشان به زوار کربلا  توصیه می‌کردند کربلا را زیارت کنید و این کار را ادامه دهید، چرا که کربلا بهترین فرزندان پیامبران را در آغوش خویش گرفته است.

با توجه به گوشه‌ای از کلام امام صادق (ع) متوجه می‌شویم سرزمین کربلا شرافتی نسبت به سایر مکان‌های دیگر دارد و حضور در این مکان دارای آثاری خاصی است. حتی خاک این سرزمین هم بسیار پر برکت است و آثار بسیاری دارد.