۱۰
اسفند

حمایت از تولید ملی و صنایع دستی اصفهان

از فواید حمایت از کسب کارهای ایرانی و بخصوص تولید کنندگان هر چی که بگوییم کم است و بهتر تولید محصولات شهر اصفهان که علاوه بر رونق اقتصادی باعث اشتغال زایی برای جوانان و سرپرستان خوانده های می گردد.

حمایت از تولید ملی و صنایع دستی اصفهان

در جهت حمایت از تولید ملی و تولید صنایع دستی ایرانی مقام معظم رهبری فرمایشات بسیار مهمی داشته اند از جمله این که : ما باید کاری کنیم که کالای ایرانی به عنوان یک کالای محکم، مطلوب، زیبا، همراه با سلیقه و بادوام در ذهن مصرف کننده ی ایرانی و غیر ایرانی باقی بماند. این باید همت مجموعه کارآفرینی و کارگری و متصدیان این امر باشد. البته این کار، پیش نیازهائی دارد. ممکن است آموزش مهارت های لازم، دوره های ایجاد مهارت لازم باشد – که اینها کار دستگاه های دولتی و امثال دولتی است – لیکن باید هدف این باشد. کارگر ایرانی آنجائی که ذوق خود را به کار می برد، سلیقه خود را به کار می برد و سرپنجه ماهر خود را به کار می برد، کار جالب و تماشائی از آب در می آید.

جشن پنج سالگی هنرلوکس

معمولاً تا در محفلی اسمی از هنر یا صنایع دستی اصفهان برده می شود ذهن ها حول صنایعی مثل خاتم کاری ، خیاطی ، گلدوزی ، کاشیکاری ، گچ بری و … می گردد . در حالی که مصادیق واژه هنر و صنایع دستی بسیار فراگیرتر از این موارد است و اگر بخواهیم با یک دید کلی بنگریم هرچیزی که در این عالم ماده وجود دارد به نوعی هنرمندی خالق یکتا است و نیز اگر انسان ها هنرمندند به خاطر متجلی بودن ذات خالق در وجود آنهاست .

افزایش سطح رفاه عمومی

با افزایش تولید درآمد تولید کنندگان صنایع دستی کشور ایران و شهر اصفهان نیز بیشتر می شود و به تبع آن سطح رفاه جامعه و مردم هزاره هم افزایش می یابد و این سبب می شود سایر بخش های اقتصادی هم دارای رونق بهتری شوند. از بزرگترین تولید کننده گانی که در شهر اصفهان بیش از 1000 نفر را در قیمت های تولید و فروش به صورت میقیم و غیر مستقیم مشغول به کالر نموده است صنایع دستی آقاجانی می باشد که هنرلوکس نماینگی فروش این برند معتر می باشد

کم هزینه بودن آموزش نیروی کار

در این بخش نیروی کار با سرمایه بسیار ناچیزی تبدیل به یک فرد ماهر و با تجربه خواهد شد. در صنایع دستی هزارگی کارگر بعد از مدتی به فنون و تکنیک کار آشنا می گردد و تخصص لازم را در کار خود کسب می کند.

محصولات، سوغات و صنایع دستی میناکاری

خرید میناکاری از مهم ترین صنایع دستی هزارستان می توان پارچه بافی از نوع سنتی، سفالگری سنتی، برک بافی، گلیم، نمد مالی، سوزن دوزی را نام برد. محصولات و سوغات اصلی منطقه را خشکبار، گیاهان دارویی، بادام، پارچه های سوزن دوزی، گردو، انواع کشک، قره قروت و … تشکیل می دهد. از دیگر اقلام صادراتی هزاره ها می توان به جامه های پشمی بومی، فرش های دستباف و پوست گاو و گوسفند و سمور اشاره کرد. صنایع دستی مانند: فرش های دستی، گلیم، نمد یا نماد، و جاجیم بافی در هزارستان به طور خودجوش توسط زنان درست می شوند. به دلیل سه دهه جنگ و خرابی، این منطقه از آبادانی و پیشرفت بازمانده است. هزاره ها ظرفیت اقتصادی زیادی دارند، اگر در این بخش سرمایه گذاری و پژوهش های گسترده به عمل آید، مطمئنا رشد اقتصادی سریعی را در پی خواهد داشت و نیز فرصت های شغلی چشمگیری ایجاد خواهد شد.